PRIVATE LESSONS
wedidng couple ellen eileen

Private lessons can be arranged for any number of students. The below fees reflect the amount for numbers ranging from one to ten students with one teacher for one hour. For groups larger than ten, a small surcharge will be added.

1 person or one couple $75./hour (plus studio rental)
$100. - $125./hour (lessons at your home)

4 people/two couples $100./hour (plus studio rental)
$125. - $150./hour (lessons at your home)

6 people/three couples $125. /hour (plus studio rental)
$150. - $175./hour (lessons at your home)

8 people/four couples $150. /hour (plus studio rental)
$175. - $200./hour (lessons at your home)

10 people/five couples $175. /hour (plus studio rental)
$200.- $225./hour (lessons at your home)

To add a second teacher double the price minus $25. For two hour lessons double the price minus $10. There is also a discount of $50., if you pay for ten classes in advance.

For larger groups, Raul and Eileen generally teach as a team and usually charge $450. for the first hour and $250. for the second hour. Location, number of students, nonprofit status, corporate event, special occasion, etc. will determine exact fee. Please note that when a performance is included, the rates begin at $650. per hour.

For party facilitation details, please go back to home page and click on Party Facilitation.